Dziady cz. II

W dniu 15 lutego 2017 roku w naszej szkole miała premiera spektaklu pt. „Dziady” cz. II w wykonaniu Teatru 19.99. Występ miał miejsce podczas kolejnej edycji Tygodnia Kultury. Prace nad spektaklem trwały od października pod okiem mgr Justyny Malickiej.

Jak to wydarzenie zapamiętali uczestnicy i widownia? Oto kilka refleksji na ten temat:

Spektakl dał, osobom w nim grającym, możliwość rozwijania swoich talentów aktorskich i zainteresowań. Był też nowym doświadczeniem. Dla widzów przestawienie było ciekawą formą zapoznania z utworem, ale także możliwością sprawdzenia jak współczesna młodzież rozumie przekaz i przekłada go na spektakl. Uważam, że występ był czymś nowym, innym a zarazem bardzo ciekawym, toteż sądzę, że powinno być ich jak najwięcej w naszej szkole. - Natalia Skrzypczyk, kl. 1e

Spektakl pt. ,,Dziady cz. II " dla każdego obserwatora budzi wielki podziw. Idealne odzwierciedlenie motywów utworu i wyglądu zewnętrznego bohaterów sprawiają,  że każdy młody człowiek może poczuć się jak oni i choć na chwilę przenieść się w czasie. Zarówno z perspektywy obserwatora jak i aktora doznania mogą być podobne, gdyż istotną rolę pełni skupienie. - Monika Wójtowicz, kl. 1e

Uważam, że inscenizacja II cz. "Dziadów" była fantastycznym pomysłem. Przedstawienie fabuły w bardziej "przystępny" , nowatorski sposób dało efekt lepszego odbioru. Podczas przygotowań do spektaklu nauczyłam się jak pracować głosem i gestem, tak aby uzyskać zamierzony efekt. Był to dla mnie wspaniały czas nauki, odkrywania swoich możliwości oraz integracji z innymi aktorami, z którymi miałam przyjemność zagrać. Dzięki efektownej muzyce, oryginalnej scenografii i ogromnej pracy uzyskaliśmy nasz pierwszy cudowny spektakl. - Karolina Ważna (rola: WIDMO), kl. 1e

Widziałam premierę spektaklu pt: "Dziady cz. II" , wystawioną przez Teatr 19.99 pod opieką Pani Profesor Justyny Malickiej. Uważam, że spektakl był dobrze zorganizowany, urzekła mnie gra aktorska.Scenografia wraz z muzyką trzymały mnie i innych widzów w klimacie tajemnicy. Stroje i gra aktorska potęgowały te wrażenia. Przedstawienie bardzo mi się podobało, z niecierpliwością oczekuję na następne występy. - Urszula Ostrowska, kl. 1e

Premiera spektaklu pt. "Dziady cz. II" przebiegła bardzo pomyślnie. Aktorzy ciężko pracowali przez kilka miesięcy, osiągając rewelacyjny efekt. Unowocześniona scenografia nadała świeżości dramatowi sprzed kilkuset lat, a muzyka mrocznego klimatu. - Julia Pojęta, kl. 1e

Oglądałam premierę spektaklu pt: "Dziady cz. II" zorganizowanego przez Teatr 19.99 pod nadzorem Pani Profesor Justyny Malickiej. W spektaklu brali udział w większości moi koledzy z klasy co sprawiło, że jeszcze lepiej mi się to oglądało. Moim zdaniem spektakl był dopracowany, ciekawy, a role doskonale odegrane. Scenografia, oświetlenie i muzyka doskonale wprowadzały w nastrój tajemnicy, a czasem grozy. Również stroje i gra aktorów wzmagały wrażenia. Ogólnie mówiąc jako widz spektakl bardzo mi się podobał i jestem pewna, że następne będą równie dobre. - Karina Zapora, kl. 1e

Praca była ciężka, ale zarazem przyjemna. Włożyliśmy wiele starań, aby sztuka sie nam udała. Zarazem czerpaliśmy z tego ogromna przyjemnośc i radość. Uważam, ze ciężka praca opłaciła sie i mam nadzieje, ze spektakl spodobał sie widzom. Wiktoria Wątróbka, aktor.

,,Dziady" Mickiewicza zawsze wydawały mi się być czymś trudnym do wyobrażenia, a tym bardziej przedstawienia w wersji scenicznej, dlatego byłam ciekawa jak z tym zadaniem poradzą sobie moi koledzy i koleżanki z klasy. Do tej premiery byłam nastawiona, muszę przyznać, nieco sceptycznie, gdyż ,,Dziady" to mroczny i ,mogłoby się wydawać, nieciekawy utwór. Jednak uczniowie z kółka teatralnego, którym w przygotowaniach pomogła wychowawczyni- Pani Profesor Justyna Malicka, zaciekawili mnie swoim przedstawieniem. Byłam pod wrażeniem zarówno ich przygotowania aktorskiego, jak i dekoracji oraz oprawy muzycznej, za którą odpowiedzialni byli również uczniowie. Dzięki temu spektaklowi lepiej zrozumiałam sens ,,Dziadów", a postaci występujące w tym utworze nie będą od tej pory jedynie słowami na papierze, a żywymi w mojej wyobraźni osobami, za co serdecznie dziękuję kolegom i koleżankom z klasy 1e. Urszula Dolanowska, kl. 1e

Widziałam osoby ze starszych klas, które z zaciekawieniem i zaskoczeniem przyglądały się mojemu ubiorowi - krótka spódniczka w kwiatki, białe podkolanówki, czarne tenisówki z wystającymi sznurówkami, pluszowy miś w ręce oraz dwa kucyki. Opis idealnie obrazujący kilkuletnią dziewczynkę. Był to jednak dzień, w którym odbyła się premiera naszego spektaklu pt. "Dziady cz. II". Początkowo byłam bardzo zestresowana. Zwłaszcza, że wchodziłam na scenę jako jedna z głównych postaci - grałam Józię, która wraz ze swoją siostrą, Rózią, nie mogły dostać się do nieba z powodu niezaznanej za życia goryczy. W dodatku pojawiały się obawy, że być może zrobię coś nie tak. Jednak gdy tylko profesor Malicka zapowiedziała nasz występ, cały stres ulotnił się błyskawicznie, a ja nabrałam większej pewności siebie. Dekoracja przygotowana przez naszą koleżankę z klasy, światła reflektorów, a także muzyka płynąca w tle spowodowały, że na chwilę przeniosłam się do prawdziwego strychu, ze starymi pudłami, walizkami i lampami. Aktorzy posiadają w sobie prawdziwą duszę artystyczną, ponieważ nie straszne było im wcielić się w przerażające postaci widm, ptaków czy malutkich i smutnych dzieci. Gdy tylko przedstawienie się zakończyło, a licealiści nagrodzili nas gromkimi brawami, poczułam prawdziwą ulgę i szczęście. Było to niezapomniane dla mnie uczucie. Izabela Wierzbicka, kl. 1e

 

Multimedia

Nasi Partnerzy

unia.gif